6 tipů, jak si vychutnat jehněčí maso

Jehněčí určitě nenajdeme na všednodenním stole. Setkáme se s ním při svátečních příležitostech a speciálně na jihu Evropy a v některých částech Latinské Ameriky na něj narazíme docela pravidelně. Patří tam mezi oblíbené pochoutky a připravuje se při příležitosti různých fiest. A samozřejmě neodmyslitelně patří k Velikonocům.

Jak jehněčí snadno připravit, abychom si na něm mimořádně pochutnali? Přinášíme vám šest tipů, jak jehněčí upravit jednoduše a chutně i u vás doma.

 Rack-of-lamb-jehneci-hrebinky-shutterstock_9336532-web
  

Estofado aneb dušené jehněčí

Estofado je obecný název pro dušená jídla, obvykle sestávající z masa a dalších ingrediencí. Jeho součástí bývá lahodná omáčka.
Třeba jehněčí kolínka se na přípravu estofada výborně hodí. Stačí v hrnci opéct kolínka lehce do zlatova, na pár minut přidat cibuli, zeleninu (báječně se uplatní mrkev nebo paprika) a česnek. Společně tento základ osmahneme a pak už jen dosolíme, přidáme koření, vývar a třeba i trošku červeného vína či koňaku. Dusíme do měkka. 

"Braised-Lamb-Shanks-jehneci-kolinko-shutterstock_138373154-web

Pečená jehněčí kolínka

Kolínka můžeme také velmi snadno upéct. Výborná budou v doprovodu středomořských bylinek. 
Připravíme si marinádu z olivového oleje, bylinek (oregana, tymiánu, rozmarýnu…) a česneku. Přidáme sůl, pepř a trošku citronové šťávy. Kolínka marinádou pomažeme a ideálně je uložíme na pár hodin do lednice. Pečeme do měkka na plechu nebo na mřížce. Vynikající jehněčí kolínka seženete v naší nabídce.

Konfitovaná jehněčí kolínka

Nevýhodou běžně upravovaného jehněčího je, že po vychladnutí ztrácí svoje kouzlo. Chystat ho proto musíme vždycky přesně na čas a musíme si na něj vyhradit alespoň dvě hodiny před událostí. Pokud však zvolíme metodu konfitování, můžeme si právě třeba kolínka připravit v předstihu a maso zůstane krásně šťavnaté mnohem delší dobu. Vynikající jehněčí kolínka seženete v naší nabídce.

Na trošce oleje kolínka osmahneme do zlatova, poté zalijeme olejem, aby byla potopená, a přidáme pár rozmáčknutých stroužků česneku. Na slabém ohni pak necháme vařit asi hodinu a půl až dvě. Jakmile je maso měkké, odstavíme hrnec ze sporáku a maso v oleji ponecháme až do momentu, kdy ho budeme servírovat (bez problému takto vydrží hodiny, v tom případě ho uložíme do lednice). Těsně před podáváním už jen kolínka ohřejeme na pánvi. Použitý olej můžeme dále využít třeba k přípravě smažených brambor.

 

Lamb-Racks-jehneci-kotlety-shutterstock_28588816-web


Pečené hřebínky

Hřebínky (žebírka) můžeme velmi snadno upéct v troubě. Stačí je potřít olivovým olejem, osolit a opepřit. Přidat můžeme také bylinky nebo třeba trošku bílého vína. Pečeme asi 20 minut. 

Detailní recept na vynikající Jehněčí hřebínky s bylinkovou krustou a gratinem z brambor najdete na blogu food blogerky Garden and Kitchen připraveného z našeho jehněčího masa.

 

Jehněčí žebírka na medu

Žebírka jsou sama o sobě pokrmem pro speciální příležitosti. Medová omáčka jim na svátečnosti ještě přidá. Na oleji osmahneme na jemno pokrájenou cibulku dozlatova. Přidáme trošku medu a neustále mícháme, dokud se nám nevytvoří hustá salsa. Tu nakonec můžeme i umixovat pro dosažení jemné textury. Žebírka salsou potřeme a následně upečeme v troubě nebo opečeme na pánvi.

 

Jehněčí na grilu

Vytáhnout gril a jehněčí si ugrilovat? Ano! Speciálně menší kousky jehněčího, jako jsou třeba právě hřebínky, se na gril výborně hodí. Stačí je před uložením na gril potřít olivovým olejem, který jsme osolili, opepřili a třeba i vylepšili bylinkami. Marinádu ale můžeme ochutit i medem, citronovou šťávou nebo kůrou.

 

Čím jehněčí doprovodit?

S jehněčím se často servírují brambory v různých úpravách. Výborné jsou třeba pečené nebo smažené kousky brambor. Brambory také můžeme přidat přímo k jehněčímu - na plech nebo do hrnce. Krásně tak využijeme šťávu, která se při přípravě jehněčího uvolní a brambory nám ochutí.

A kdy brambory k masu v průběhu vaření nejlépe přidat? To záleží na tom, který kus jehněčího upravujeme a jak dlouhou tepelnou úpravu vyžaduje. Pokud chystáme kolínka, počítáme se zhruba dvěma hodinami nutnými k uvaření masa, u hřebínků s přibližně 20 minutami, dle toho, jak silný kus masa na nich najdeme.

Samozřejmě pokrm krásně oživíme i zeleninou. Pro tepelnou úpravu se osvědčila třeba mrkev nebo listový špenát, při podávání zase můžeme přidat hromádku čerstvě připraveného salátu.

Jehněčí také často najdeme v doprovodu bylinek, zejména těch středomořských. Sáhnout můžeme po tymiánu, rozmarýnu, oreganu, ale třeba i po mátě nebo všudypřítomné hladké petrželce.



S jakým vínem si jehněčí nejlépe vychutnat?

Co by bylo slavnostní menu bez lahodného vína, že? K jehněčímu vám můžeme vřele doporučit některý z lehčích Malbeců, sáhnout můžete také do odrůdě Pinot Noir či Tempranillo.  

Jehněčí na přípravu nejen těchto dobrot najdete v naší nabídce. Vybrat si můžete z jehněčích kolínek či hřebínků, ze kterých si připravíte oblíbené jehněčí kotletky. Obojí pochází z novozélandských farem, kde se zvířata živí na pastvách přirozenou čerstvou stravou a jejich maso je vysoce kvalitní a vyniká jemnou chutí.